अनौठा कुरा

कोरोना भाइरस संक्रमितमा देखिन थाल्यो यस्ता अनौठा लक्षण।पोजिटिव भएर सन्चो भएपनि १५० दिनसम्म देखिन्छन यस्ता लक्षण।कोरोना नलागेपनि यस्ता लक्षण देखिए तुरुन्तै ख्याल गर्नुहोस


  काठमाडौं   सवाल नेपाल   २०७७ कार्तिक २०, ११:५७

काठमाडौ । कोरोना भाइरस संक्रमित बिरामीहरुमा धेरै लक्षणहरु देखा परेका छन् । अब एउटा नयाँ अध्ययनले पत्ता लगायो कि कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को नयाँ लक्षणमा हात र औंलाहरूमा अनौंठा रातो र बैजनी दागहरू देखा पर्छन्, साथै उनीहरू सुन्निने समस्या हुन्छ ।कोरोना भाइरस महामारी भन्दा पहिले, अत्यधिक चिसो ठाउँमा बस्ने मानिसहरूले हात र खुट्टाहरूमा यी छालाहरू देख्थे, जसलाई चिलब्लेन्स भनिन्छ । तर महामारी पछि, गर्मी क्षेत्रमा बस्दै आएका व्यक्तिहरुले पनि यस्तो समस्या देखिरहेका छन् । कोभिड–१९ लक्षणका बिरामीहरूले पनि यसका बारेमा गुनासो गरिरहेका छन् ।

कोभिड–१९ लक्षण अध्ययनका अनुसन्धानकर्ताहरूको टोलीले १२,००० मानिसहरूमा सर्वेक्षण गर्यो जसमा त्यस्ता समस्या भएकाहरुमा कोरोना संक्रमण देखा परेको छ । कोभिड–१९ को मामलामा यति धेरै डाबर, दाना, खटिरा देखेर अनुसन्धानकर्ताहरू छक्क परेका छन् । तर हाल, डाबर, दाना, खटिरालाई रोगको लक्षणमा समावेश गरिएको छैन ।

कोरोनाका यी नयाँ लक्षणहरू विशेष गरी बच्चाहरू र युवाहरूमा देखा पर्दछन् । यद्यपि डाबर, दाना, खटिरा बिरामी पर्दा देखा पर्दछन्, त्यसैले तिनीहरूबाट संक्रमण पत्ता लगाउन गाह्रो रहेको अनुसन्धानकर्ताहरुले जनाएका छन् ।

हात र औंलाहरूमा रातो र बैजनी छाला देखा पर्न सक्छ, तर प्रायः चिलाउने खालको हुँदैन । जब डाबर, दाना, खटिरा निको हुन्छन्, छालाको माथिल्लो तहहरू जान सक्छन् । अन्वेषकहरू विश्वास गर्छन् कि कोभिड–१९ ले संक्रमित बिरामीको शरीरका थुप्रै भागहरूमा प्रभाव पार्छ ।

यस्तो अवस्थामा, त्यस्ता लक्षणहरू छालामा पनि देखा पर्न सक्छन् । इन्टरनेसनल लीग अफ डर्मेटोलजिकल सोसाइटी र अमेरिकन एकेडेमी अफ डर्मेटोलजीले ३९ देशका ९९० घटनाहरुको तथ्यांक अनुसन्धान गरेको थियो । उनीहरूले पत्ता लगाए कि कोभिड–१९ औंला प्रायः १५ दिन सम्म देखाउँदछ । तर केहि केसहरूमा डाबर, दाना, खटिरा १३०–१५० दिनसम्म रहन सक्छ । जनाबोलि बाट साभार

फेसबुकमा तपाईको प्रतिक्रिया

सवालनेपालमा प्रकाशित सामग्रीबारे कुनै गुनासो, सूचना तथा सुझाव भए हामीलाई [email protected] मा पठाउनु होला।

फेसबुकमा तपाईको प्रतिक्रिया

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित शीर्षकहरु