एजेन्सी । दीपावली आउन केही दिन मात्रै बाँकी रहेकाले लक्ष्मीको आगमनको लागि घर–घर सरसफाइ भइरहेको छ । कतिपय घरमा पेन्टिङको काम भइरहेको छ भने कतिपय घर सजाउनका लागि सामान खरिद भइरहेको छ । सुख, समृद्धि र सम्पन्नताको प्रतीक मानिने यो पर्वलाई वास्तु अनुसार सजाएर मनाइयो भने घरमा माता लक्ष्मीको आशिर्वाद मिल्छ ।

वास्तुशास्त्रमा केही यस्ता उपायको उल्लेख गरिएको छ, जसलाई त्यस दिन अघि वा त्यस दिन गर्नाले देवी लक्ष्मीको कृपा प्राप्त हुन्छ । आउनुहोस् जानौं वास्तु अनुसार घर सजाउँदा के के उपाय अपनाउनु पर्छ ।

१, वास्तुशास्त्र अनुसार धनतेरसदेखि भाइटीकासम्म घरको मुख्य ढोकामा स्वस्तिक चिन्ह बनाउनुहोस् र थैलीमा हल्दी र अक्षत लगाउनुहोस् र त्यसपछि रोलीसहित दुवैतिर स्वस्तिक चिन्ह बनाउनुहोस्। यसो गर्नाले लक्ष्मी माता प्रसन्‍न हुनुका साथै घरमा सुख–समृद्धि आउने गर्दछ।

२, धनतेरसदेखि यम द्वितीयासम्म पाँच दिनसम्म मता लक्ष्मीको आसन बनाएर त्यसमा ५ वटा दियो (४ वटा सानो र एउटा ठुलो) राख्नुहोस् र त्यसपछि चामल र भात राखेपछि साँझ घरको उत्तर दिशामा यी दीपहरू राख्नुहोस्। उत्तर दिशालाई देवी लक्ष्मीको दिशा मानिन्छ। यस दिन दीप प्रज्वलन गरेर माता स्वयं घरमा प्रवेश गरी आशीर्वाद दिनुहुनेछ ।

३, दीपावली भन्दा पहिले घरको पूर्व, उत्तर वा उत्तर दिशामा मनी प्लान्ट रोप्नुहोस्। साथै, यदि तपाईंसँग घरमा एक्वैरियम वा माछाको भाँडो छ भने, यसलाई बैठक कोठाको उत्तर–पूर्व वा उत्तर–पूर्व दिशामा राख्नुहोस्। यसो गर्नाले लक्ष्मीले आशिर्वादको बर्षा गराउनुहुनेछ ।

४, मुख्य ढोकाको अगाडि वा स्वागत कक्ष वा बैठक कोठाको कुनामा टेबलमा लाफिङ बुद्धको प्रतिमा राख्नुहोस्। यसो गर्नाले धन–सम्पत्ति आउँछ र परिवारमा सुख शान्ति रहन्छ। अर्कोतर्फ घरको दक्षिणपूर्व कुनामा सुन्तलाको बोट रोप्नु वा राख्नु शुभ र लक्ष्मी प्रदान गर्ने मानिन्छ।

५, तीनवटा चिनियाँ सिक्कालाई रातो धागो वा रिबनमा बाँधेर पर्स वा नगद बाकसमा राख्दा माता लक्ष्मी प्राप्त हुन्छ। साथै व्यापारिक स्थानमा दक्षिण कुनामा फिनिक्स चराको तस्बिर राख्नाले व्यापारमा वृद्धि हुन्छ ।

६, धातुको सिक्काले भरिएको काँचको भाँडो घरको उत्तर–पश्चिममा लुकाएर राख्नाले व्यापारमा अपेक्षित वृद्धि हुन्छ। अर्कोतर्फ ७ अंकको क्रिस्टललाई उत्तर–पूर्व दिशामा राख्नुभयो भने निकै शुभ मानिन्छ । संख्या ७ मा क्रिस्टल को उपस्थिति पैसा आकर्षित गर्दछ।

७, वास्तुशास्त्रका अनुसार धनतेरसदेखि भाइटीकासम्म हरेक दिन लक्ष्मी माताको तस्विर वा मूर्तिको अगाडि ५४ वटा अकीकको माला राख्नाले धन–सम्पत्ति र लक्ष्मीको आशीर्वाद प्राप्त हुन्छ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय