लाखौं वर्षअघि पृथ्वीबाट डाइनोसरको प्रजाति न’ष्ट गर्ने क्षुद्रग्रहले ९ महिनासम्म पृथ्वीको वायुमण्डललाई अँध्यारो बनाएको थियो । जसका कारण करोडौं वनस्पति र जीवजन्तुको ज्या’न ग’यो । क्षुद्रग्रहको ठ’क्करबाट पृथ्वीमा ला’गेको आ’गोका कारण यति धेरै धुवाँ फैलियो कि सूर्यको किरण आउन बन्द भयो । जसका कारण पृथ्वीमा जीवन समाप्त भयो। एउटा नयाँ अनुसन्धानमा यस्तो खुलासा भएको हो ।६६ करोड वर्षअघि एउटा क्षुद्रग्रह पृथ्वीसँग ठो’क्कि’एको थियो । जसले सारा पृथ्वीमा वि’पत्ति ल्याएको थियो। जसका कारण उड्न नसक्ने डाइनोसरको सम्पूर्ण प्रजाति न’ष्ट भयो, सूर्यको किरण नहुँदा करोडौं वनस्पति र जीवजन्तु पनि नष्ट भए । यो एक न’रसं’हा’र थियो। क्षु’द्रग्रहको ‘ठ’क्करबाट आ’गो सुरु भएको हो ।

आ’गो यति धेरै फैलियो कि चारैतिर धुवाँ फैलिएको थियो । यति गहिरो र बाक्लो धुवाँ कि ९ महिनासम्म सूर्यको किरण पृथ्वीको सतहमा परेन ।९ महिना मात्रै होइन यो धुवाँका कारण पृथ्वीमा २ वर्षसम्म अन्धकार रह्यो तर बिचमा उज्यालो आइरह्यो । ९ महिनासम्म पूरै अन्धकार थियो । प्रकाश संश्लेषणको प्रक्रिया बन्द हुँदा प्रणाली बिग्रँदै गयो। यो अध्ययन भर्खरै न्यू अर्लिन्समा भएको अमेरिकन जियोफिजिकल युनियनको बैठकमा प्रस्तुत गरिएको थियो।

यो जुन अवधिमा बोलिन्छ त्यसलाई क्रेटासियस अवधि भनिन्छ। यो १४.५ मिलियन वर्ष देखि ६६ मिलियन वर्ष सम्म थियो। ६ करोड वर्षअघि १२ किलोमिटर व्यासको एउटा क्षुद्रग्रह ४३ हजार किलोमिटर प्रतिघण्टाको गतिमा पृथ्वीसँग ठो’क्कि’एको थियो । यसले मेक्सिकोको खाडीमा युकाटन प्रायद्वीप नजिकै Chicxulub क्रेटर बनायो। यो खाडल को व्यास १५० किमी छ। अहिले पानीमुनि छ ।Chicxulub क्रेटरबाट निस्किएको डूम्सडे लहरले ९ महिनाभित्र पृथ्वीको ७५ प्रतिशत जीवनलाई मा’रेको थियो। उड्ने डायनासोरहरू मात्र बाँच्न सक्षम थिए, जसको वंशमा आजका चराहरू आउँछन्। तातो ढुङ्गा र सल्फ्युरिक ए’सि’डबाट निस्कने खरानीबाट निस्कने धुवाँले पृथ्वीको वायुमण्डललाई ढाकेको थियो । चारैतिर अँध्यारो भयो ।

९ महिनासम्म पूर्णतया अँध्यारो थियो । जसका कारण विश्वभर तापक्रममा तीव्र गिरावट आएको छ । ए’सि’डको वर्षा भयो । जसका कारण जंगलमा आ’गो ला’गेको थियो । त्यसपछि के थियो… चारैतिर विनाशको दृश्य।क्यालिफोर्निया एकेडेमी अफ साइन्सेसका प्राणीविज्ञान र भूविज्ञानका क्युरेटर पिटर रुपनारायणले भने कि यो आ’ण’वि’क शीतकालीन सेनेरियो हो। यस्तो चिसो र अन्धकारका कारण पृथ्वीमा ठूलो विनाश भयो, यसलाई प्रलय पनि भन्न सकिन्छ । पिटर भन्छन् कि विगत केही दशकहरूमा मात्र वैज्ञानिकहरूले यस क्षुद्रग्रहको आ’क्र’म’णबाट फैलिएको अन्धकारको मोडेल बनाए र गणना गरे। जसमा अन्धकारका कारण पृथ्वीबाट जीवन समाप्त भएको पुष्टि भएको छ ।

पिटर भन्छन् कि विश्वव्यापी स्तरमा जङ्गलमा आ’गला’गीका कारण खरानी वायुमण्डलमा फैलिएको छ। साथै स’ल्फ्यू’रि’क ए’सिड। माथिल्लो वायुमण्डल वि’ष बनेको थियो । खरानी र धुवाँका यी बादलहरू यति ग’हि’रो र बाक्लो थिए कि सूर्यको किरणले पनि तिनीहरूलाई छि’याछि’या गर्न सकेन। जसका कारण प्रकाश संश्लेषण रोकियो र रुख र बिरुवाहरु न’ष्ट भए । जसको कारणले खाने प्राणी मा’रि’ए । यसरी सम्पूर्ण इ’कोसि’स्टम ध्व’स्त भ’यो।

त्यस क्रममा ३ सय प्रजातिका जीवजन्तु मा’रि’एको अध्ययनमा वैज्ञानिकहरूले पत्ता लगाएका छन् । त्यो समयका जीवाश्महरूको अध्ययनबाट यो कुरा पत्ता लागेको हो। यी जीवाश्महरू मोन्टाना, नर्थ डकोटा, साउथ डकोटा र अमेरिकाको वायोमिङमा फैलिएका छन्। पिटरले भने कि यी जीवाश्महरूको अध्ययन गरेर हामीले त्यो समयमा के भएको हुनुपर्छ भनेर पत्ता लगायौं। तिनीहरूको जीवाश्महरूसँग खरानी र स’ल्फ्यू’रि’क ए’सि’डका कणहरू पनि भेटिएका छन्। त्यसले त्यो बेला कस्तो प्रलय भएको हुनुपर्छ भन्ने देखाउँछ।

त्यसबेलाको परिस्थिति अनुसार कम्प्युटरमा सिमुलेशन मोडल बनाइएको थियो । सयदेखि सात सय दिनसम्म अँध्यारो भएको उहाँबाटै थाहा भयो । जसका कारण पृथ्वीको ७३ देखि ७५ प्रतिशत जीवन न’ष्ट भएको थियो । यो अन्धकारले केही हप्तामा सम्पूर्ण पृथ्वीलाई ढाकेको थियो। तर १५० दिनपछि खरानी र धुवाँको बादल हटाउँदा पृथ्वीमा जीवन फेरि फस्टाउन थाल्यो।त्यतिबेलासम्म पृथ्वीको रुप परिवर्तन भइसकेको थियो । २०० दिनको बादलको आवरण पछि, धेरै प्रजातिहरू लोप भएका थिए। धेरै नयाँ प्रजातिहरू जन्मिए। पृथ्वीमा वर्चस्वको लागि ल’डा’ई थियो। कतै प्रत्यक्ष त कतै अप्रत्यक्ष । जातजातिहरू बीच द्व’न्द्व’को वातावरण थियो। ताकि जीवन बचाउन सकियोस् । पृथ्वीको वायुमण्डलीय अवस्था र तापक्रमका कारण विभिन्न ठाउँमा विभिन्न किसिमका जीवहरू जन्मिन थालेको पिटरले बताए ।

परिस्थिति सामान्य भएपछि पृथ्वीमा नयाँ प्रजातिको जन्म भयो । नयाँ क्षेत्रहरू सिर्जना गरियो। यो सम्पूर्ण प्रक्रिया लगभग ४० वर्ष लाग्यो। यसपछि पृथ्वीमा जीवनको नयाँ परिभाषा लेखियो । बोटबिरुवा र जनावरहरू नयाँ इकोसिस्टममा अनुकूलन गरेर आफैं बाँचिरहेका थिए।हामी तपाईलाई भनौं कि मेक्सिकोको खाडीमा युकाटन प्रायद्वीप नजिक रहेको Chicxulub क्रेटर संसारको सबैभन्दा ठूलो क्रेटर हो जुन पृथ्वीमा क्षुद्रग्रहको ट’क्करबाट बनेको थियो। जसका कारण पृथ्वीको भौगोलिक स्थितिमा धेरै परिवर्तन भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर