पश्चिम बंगालका मुख्यमन्त्री ममता बनर्जीले पशुपतिनाथ मन्दिरको दर्शन गर्न आफू उत्सुक रहेको बताएकी छन् । कोलकातास्थित नेपाली महावाणिज्यदूत ईश्वरराज पौडेलसँगको भेटमा उनले उपयुक्त अवसरमा नेपालको भ्रमण तथा पशुपतिनाथ मन्दिर दर्शन गर्ने बताएकी हुन् ।

नेपालको पूर्वी क्षेत्रको सिमाना भारतको पश्चिम बंगालसँग जोडिएको छ । नेपालबाहिर सबैभन्दा बढी नेपालीभाषीहरू यस प्रदेशमा छन् । महावाणिज्यदूत ईश्वरराज पौडेलसँगको भेटमा मुख्यमन्त्री बनर्जीले नेपाल र नेपालीसँगको विशेष सम्बन्धको चर्चा गरेकी थिइन् ।

मुख्यमन्त्रीहरूले विदेश भ्रमणका लागि केन्द्र सरकारको अनुमति लिनुपर्छ । २०७८ मा भएको कांग्रेसको महाधिवेशनमा कांग्रेसले उनलाई अतिथिका रूपमा निम्तो पठाएको थियो । तर, केन्द्र सरकारबाट अनमुति नपाएकैले त्यसबेला उनी नेपाल जान सकिनन् ।

भाषा र सहित्यका माध्यमबाट आदिकवि भानुभक्त आचार्यले दुव तिरका नेपालीभाषीलाई जोड्ने काम गरेको समेत भेटमा चर्चा भएको थियो । नेपालले तेस्रो मुलुकबाट सामान आयात गर्न पश्चिम बंगालको कोलकाता र हल्दिया बन्दरगाह प्रयोग गर्छ ।

सबैभन्दा बढी सामान यीनै बन्दरगाह हुँदै नेपाल भित्रिन्छ । आन्तरिक सुरक्षा तथा भौतिक पूर्वाधारको सुविधाका सन्दर्भमा प्रदेश सरकारको निर्णायक भूमिका रहन्छ । महावाणिज्यदूत पौडेलले कोलकाता हुँदै भइरहेको व्यापारलगायतका सन्दर्भमा मुख्यमन्त्रीसँग छलफल भएको बताए ।

त्यसबाहेक सीमासम्म पुग्ने सडकलगायतका भौतिक पूर्वाधारको स्थिति तथा प्रदेश सरकारबाट प्राप्त हुनसक्ने सेवा सुविधाका सन्दर्भमा कुराकानीको अवसर प्राप्त भएको उनले उल्लेख गरे ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर