काठमाडौं । कतार प्रवेश गरेको ३० दिनभित्र आईडी नदिए कम्पनीमाथि १० हजार कतारी रियाल जरिमाना हुने भएको छ । कतारको आन्तरिक मन्त्रालयका अनुसार भर्नाकर्ता र आप्रवासीले स्वदेश प्रवेश गरेको मितिले ३० दिनभित्र आवासीय प्रक्रिया अनिवार्य रूपमा पूरा गर्नुपर्नेछ ।‘त्यसो गर्दा दुवै पक्ष कानुन उल्लंघनमा पर्नबाट जोगिन र नियम र कानुनको पालना प्रतिबिम्बित हुनेछ,’ मन्त्रालयले भनेको छ । मन्त्रालयले उल्लंघनको परिणामस्वरूप हुने जरिमाना १० हजार रियाल हुने संकेत गरेको छ ।

जनवरीमा कतारको जनसंख्या ३० लाख नाघ्यो
कतारको योजना तथा तथ्यांक प्राधिकरण (पीएसए)ले सन् २०२४ को जनवरीमा कतारको जनसंख्या ३० लाख नाघेको घोषणा गरेको छ । जनवरी २०२४ को अन्त्यसम्म कतार राज्यभित्र जनसंख्या ३१ लाख १८ हजार पुगेको जनाएको छ ।

यस घोषणाले कतारले अनुभव गरिरहेको दु्रत जनसांख्यिकीय परिवर्तनलाई जोड दिन्छ, आर्थिक र पूर्वाधार विकासलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ, जसले विश्वव्यापी कार्यबल र लगानीलाई आकर्षित गर्न जारी राख्छ ।

‘यो अघिल्लो वर्षको डिसेम्बरको तुलनामा ५ दशमलव १ प्रतिशतको मासिक वृद्धि र जनवरी २०२३ को तुलनामा ५ दशमलव ५ प्रतिशतको वार्षिक वृद्धिको प्रतिनिधित्व गर्दछ,’ पीएसएले पोस्ट गरेको छ, ‘यो वृद्धि मुलुकको आर्थिक समृद्धिको प्रतिबिम्ब मात्र नभई यसको बलियो विकास नीति र लगानीको वातावरणको आकर्षण पनि हो ।’

विगत पाँच वर्षलाई फर्केर हेर्दा, कतारले आफ्नो पूर्वाधार विस्तार गर्न र आफ्नो अर्थतन्त्रलाई विविधीकरण गर्न, विशेषगरी फिफा विश्वकप २०२२ जस्ता कार्यक्रमहरू आयोजना गरेर रणनीतिक पहलहरूद्वारा सञ्चालित आफ्नो जनसंख्यामा लगातार वृद्धि भएको देखिएको छ ।

यी प्रयासले निर्माण, आतिथ्य र सेवा क्षेत्रहरूलाई उल्लेखनीय रूपमा बढावा दिएका छन्, जसले ठूलो संख्यामा विदेशीहरूलाई मुलुकमा तानेको छ । आजको राजधानी दैनिकमा खबर छ ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय