धर्म सस्कृति

गीता भित्र छन्,जीवन जिउने र बुझ्ने सही सारअंश:


  काठमाडौँ   सवालनेपाल   २०७७ माघ १२, १०:५८

श्रीमद्भागवत गीतामा भगवान कृष्णद्वारा रणभूमिमा अर्जुनलाई उपदेश दिइएको छ । महाभारतको युद्धभूमिमा अर्जुन र कृष्णकाबीच भएको संवाद नै श्रीमद्भागवत गीता हो ।गीताले मनुष्यलाई सही तरीकाले जीवन जीउन मार्ग देखाउँछ । गीताका उपदेश हरेक मनुष्यलाई धर्मको मार्गमा सत्कर्म गर्ने शिक्षा दिन्छ।जब अर्जुन युद्धभूमिमा जान्छन् आफ्नो सामुन्नेमा पितामह र आफन्तलाई देखेर विचलित हुन्छन् । तब भगवान श्रीकृष्ण उनलाई सही ज्ञान दिन्छन् । श्रीकृष्ण अर्जुनलाई उपदेश दिदै भन्छन् हे पार्थ यो युद्ध धर्म र अधर्मको मध्य हो । त्यसैले आफ्नो शस्त्र उठाउ र धर्मको स्थापना गर । भगवान श्रीकृष्ण धर्मको मार्गमा हिड्न शिक्षा दिन्छन् जो मनुष्यको धर्म हो।

गीतामा भनिएको छ, क्रोधबाट भ्रम उत्पन्न हुन्छ, जसले बुद्धि व्यग्र बनाउँछ र भ्रमित मनुष्य आफ्नो मार्गबाट भट्किन्छन् । तब सारा तर्कको नाश हुन्छ । जसका कारण मनुष्यको पतन हुने गर्दछ । तर्सथ मनुष्यले आफ्नो क्रोधमा नियन्त्रण राख्नु पर्दछ।गीतामा भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्, मनुष्यलाई उसको कर्म अनुसारको कै फल प्राप्त हुन्छ। तसर्थ मनुष्यले सदैव सत्कर्म गर्नु पर्दछ । गीतामा भनिएका यी प्रत्येक कुरा हरेक व्यक्तिले पालना गर्नु पर्दछ।भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्,आत्म मन्थन गरेर स्वयम्लाई पहिचान गर्नु आवश्यक छ, तबमात्र आफ्नो क्षमताको आंकलन गर्न सकिन्छ ।यसकालागी ज्ञानरूपी तरवारले अज्ञानतालाई काटेर अलग गर्नु पर्दछ । जब व्यक्तिले आफ्नो क्षमताको आंकलन गर्न सकिन्छ।भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्, मृत्यु एक अटल सत्य हो, तर केवल यो शरीर नश्वर हो । आत्मा अजर अमर छ । आत्मालाई कसैले काट सक्दैन ।अग्निले जलाउन सक्दैन । पानीले भिजाउन सक्दैन।जसरी एक वस्त्र बदलिएर अर्को वस्त्र धारण गरीन्छ त्यसरी नै आत्मा एक शरीरलाई त्याग गरी अर्को जीवको शरीरमा प्रवेश गर्दछ।

फेसबुकमा तपाईको प्रतिक्रिया

सवालनेपालमा प्रकाशित सामग्रीबारे कुनै गुनासो, सूचना तथा सुझाव भए हामीलाई [email protected] मा पठाउनु होला।

फेसबुकमा तपाईको प्रतिक्रिया

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्बन्धित शीर्षकहरु