पाकिस्तानी इस्लामवादी कट्टरपन्थीहरूले आइतवार सिन्ध प्रान्तको थारपार्कर जिल्लाको तेह मिठीको खत्री मोहल्लामा रहेको हिंगलाज माता मन्दिर ध्व’स्त पारेका छन्। पाकिस्तानमा विगत २२ महिनामा हिन्दू तीर्थस्थलमा भएको यो ११ औं आक्रमण हो।पाकिस्तान हिन्दू मन्दिर व्यवस्थापनका अध्यक्ष कृष्ण शर्माले घ’टनास्थलमा पुगेर सञ्चारमाध्यमसँगको कुराकानीमा इस्लामवादी कट्टरपन्थी पाकिस्तानी सर्वोच्च अदालत र पाकिस्तान सरकारसँग पनि नडराएको बताए ।

यसैबीच, स्थानीय हिन्दू नेताहरूले यस विषयमा वि’रोध र्याली निकालेका छन्। देशका प्रधानमन्त्री इमरान खानले धेरै अवसरहरूमा उनीहरूको सुरक्षा गर्ने वाचा गरे तापनि पाकिस्तानले आफ्ना अल्पसंख्यक समुदायहरूको सुरक्षाका लागि कडा कदम चाल्न नसकेकोमा अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले आलोचना गर्दै आएको छ।

डिसेम्बर २०२० मा स्थानीय मुस्लिम धर्मगुरुहरूको नेतृत्वमा सय भन्दा बढी मानिसको भीडले खैबर पख्तुनख्वा प्रान्तको काराक जिल्लामा रहेको मन्दिरलाई ध्व’स्त पारेर आ’गो ल’गाएको थियो। सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भएको भिडियो क्लिपमा हिं’स्र’क भी’डले मन्दिरको पर्खाल र छाना भ’त्काएको देखिएको थियो।यस्ता घ’टना पाकिस्तानमा अल्पसंख्यकहरूको मानवअधिकार उल्लङ्घनको लागि परिचित अ’पराध हो।

पाकिस्तानमा अल्पसंख्यक समुदायको हितको रक्षा गर्ने वाचा गरे पनि अल्पसंख्यकहरूमाथि निरन्तर आ’क्रम’णले फरक कथा बताउँछ। इस्लामावादले आफ्ना धार्मिक अल्पसंख्यकहरूसँग भेदभाव गर्दै आएको छ। यो लक्षित हिं’सा, सा’मू’हि’क ह’ ‘त्या, गै’र’न्या’यि’क ह’ ‘त्या, अ’पह’र’ण, ब’ला’त्का’र, ज’ब’र’ज’स्ती इस्लाम धर्म परिवर्तन, इत्यादिका विभिन्न रूपहरूमा दमन र अ’पराध हुने गरेको छ। पाकिस्तानी हिन्दू, इसाई, सिख, अहमदिया र शियाहरूलाई सबैभन्दा धेरै पीडित अल्पसंख्यकहरू हुन।

पाकिस्तानमा अल्पसंख्यकहरूको अधिकार आयोगको हालैको रिपोर्टले देशकै सबैभन्दा सम्मानित हिन्दू स्थलहरूको “दु:खपूर्ण” तस्वीर प्रकट गरेको छ र अल्पसंख्यक समुदायका प्राचीन स्थलहरूलाई कायम राख्न जिम्मेवार वैधानिक बोर्डलाई प्रहार गरेको छ। गत महिना देशको सर्वोच्च अदालतमा प्रस्तुत गरिएको रिपोर्टले पाकिस्तानका चार सबैभन्दा सम्मानित उद्धारक स्थलहरूमध्ये दुईवटाको “क्षय र विक्षरणको सामान्य तस्वीर” प्रस्तुत गऱ्यो।

प्रतिवेदनमा पाकिस्तान सरकारको वैधानिक बोर्ड इवाक्यु ट्रस्ट प्रोपर्टी बोर्ड (इटीपीबी) ले अल्पसंख्यक समुदायको प्राचीन र पवित्र स्थल कायम गर्न नसकेको उल्लेख छ । ३६५ मन्दिरहरू मध्ये केवल १३ तिनीहरूद्वारा व्यवस्थापन गरिएको थियो। ६५ हिन्दू समुदायसँग छोडेर, र “बाँकी मन्दिरहरू त्यागेको डनले वैधानिक बोर्ड ईटीपीबीलाई उद्धृत गर्दै रिपोर्ट गरेको छ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय