पजवोक अफगानिस्तान समाचारले रिपोर्ट गरे अनुसार अन्तर्राष्ट्रिय उद्धार समिति (आईआरसी) ले अफगानिस्तानमा कुपोषणबाट पीडित बालबालिकाको संख्यामा ३० प्रतिशत वृद्धि भएकोमा चिन्ता व्यक्त गरेको छ। हालको आर्थिक अवस्थाका कारण सन् २०२२ को अन्त्यसम्म अफगानिस्तानका करिब ९० प्रतिशत स्वास्थ्य केन्द्र बन्द हुन सक्ने आईआरसीको ताजा प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । हालको आर्थिक र राजनीतिक अवस्था यस्तै रह्यो भने लाखौं अफगान जनता स्वास्थ्य सेवा सुविधाविहीन रहनेछन् र लाखौंले ज्या’न गु’मा’उन सक्नेछन्, खामा प्रेसले आईआरसी रिपोर्टलाई उद्धृत गर्दै जनाएको छ।

अफगानिस्तानका जनतालाई अन्धकारमय भविष्यको चेतावनी दिदै रिपोर्टले अनुमान गरे अनुसार देशका ९७ प्रतिशत जनताले सन् २०२२ को अन्तसम्ममा भो’क’म’रीको सामना गर्न सक्छन्। आइआरसीको प्रतिवेदनमा मुलुकको वर्तमान आर्थिक अवस्थाले अफगानिस्तानका झण्डै ९० प्रतिशत स्वास्थ्य केन्द्र बन्द हुन सक्ने पनि उल्लेख गरिएको छ । बिग्रँदै गएको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दै आईआरसीले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई अगाडि आउन र अफगानिस्तानको स्वास्थ्य क्षेत्रलाई सहायता उपलब्ध गराउन आह्वान गरेको छ।

यसैबीच, विश्व खाद्य कार्यक्रम (डब्लुएफपी) ले हालै भनेको छ कि अफगानिस्तानमा कामदारहरू कामबाट निकालिएको र कठिन आर्थिक अवस्थाको सामना गर्ने देशका कारण अहिले चरम गरिबीको सामना गरिरहेको छ। डब्लुएफपीले यो पनि भन्यो कि अहिले भोकमरीको छेउमा रहेका २३ मिलियन अफगान जनतालाई खुवाउन संगठनलाई २६ बिलियन अमेरिकी डलर आवश्यक रहेको छ। (एएनआई)

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय