न्यूयोर्क टाइम्सका अनुसार अमेरिकामा फेरि अर्को बैंक टाट पल्टिएको छ । एकपछि अर्को गर्दै दुई महिना बीचमा तीन वटा बैंक डुबेका छन् ।

सन् १९८५ मा स्थापना भएको र अमेरिकाको १४औं ठूलो फर्स्ट रिपब्लिक बैंक डुबेको हो । बैंक नियामक निकायले स्वामित्व नियन्त्रणमा लिएर जेपी मोर्गन चेजलाई बिक्री गरेको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले जनाएका छन् । बैंक नियामकीय निकाय फेडरल डिपोजिट इन्स्योरेन्स कर्पोरेशनले नियन्त्रणमा लिएको हो ।

सिलिकन भ्याली (१६औं ठूलो) र सिग्नेचर (२९औं ठूलो) बैंक मार्चमा टाट पल्टिएपछि सरकारी नियामकहरूले सोमबार फर्स्ट रिपब्लिक बैंकलाई बेचेका छन् । सन् २०२३ मा असफल हुने तीनवटा बैंकको कुल सम्पत्ति ५३२ बिलियन डलर रहेको न्यूयोर्क टाइम्सले उल्लेख गरेको छ ।

न्यूयोर्क टाइम्सले लेखेको छ, यो विश्वव्यापी वित्तीय संकट २००८ मा पतन भएका २५ बैंकहरूद्वारा राखिएको मुद्रास्फीतिको लागि समायोजन गर्दा ५२६ बिलियन डलरभन्दा बढी हो ।

सन् २००८ देखि २०१५ सम्म ५०० भन्दा बढी संघीय बीमा बैंकहरू असफल भएका थिए । धेरैजसो साना वा मध्यम आकारका क्षेत्रीय बैंकहरू थिए र अन्य संस्थाहरूमा समाहित भएका थिए । वाशिंगटन म्युचुअल जो जोखिमपूर्ण धितोमा संलग्न थियो र अमेरिकी इतिहासमा असफल हुने सबैभन्दा ठूलो बैंक पनि बन्यो । यसलाई पनि जेपी मोर्गन चेजलाई बेचियो ।

मार्चमा सिलिकन भ्याली र सिग्नेचर बैंकको पतनले अमेरिकाको मात्र नभई विश्वकै बैंकिङ उद्योगमा ठूलो डर पैदा गरेको थियो । फेरि अर्को बैंकको पतनले विश्वको बैंकिङ उद्योगलाइ नै झड्का दिएको छ ।

रिपब्लिकन बैंकको शुक्रबार कारोबार बन्द हुँदा कम्पनीको शेयर मूल्य ७५ प्रतिशतभन्दा बढीले घटेको थियो । सिलिकन भ्याली जस्तै फर्स्ट रिपब्लिकमा धेरै स्टार्टअप उद्योग ग्राहक थिए । रिपब्लिकन बैंकको त्रैमासिक प्रतिवेदनअनुसार यो वर्षको पहिलो त्रैमासमै निक्षेपकर्ताले १०२ बिलियन डलर झिकेका थिए ।

तर, फर्स्ट रिपब्लिक, सिलिकन भ्याली र सिग्नेचर जस्ता मध्यम आकारका बैंकहरूमा समान नियामक निरीक्षण हुँदैन । सन् २०१८ मा राष्ट्रपति डोनाल्ड जे ट्रम्पले धेरै क्षेत्रीय बैंकहरूको लागि छानबिन कम गर्ने कानूनमा हस्ताक्षर गरेका थिए । सिलिकन भ्याली बैंकका प्रमुख कार्यकारी ग्रेग बेकरले यसको निकै समर्थन गरेका थिए ।

‘यसकै कारण बैंकहरुले प्रशस्त नगद राख्न छाडे । जसका कारण यी बैंकहरु संकटबाट बच्न सकेनन्’, न्यूयोर्क टाइम्सले लेखेको छ ।

 

 

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय